Petek Temizliği

/Petek Temizliği

Petek Temizliği

petek temizliğiPetek temizliği özel ilaç ve kimyasallarla temizlenerek, içlerinde sıvı akışını daha düzenli hale getirebilen bu yöntemle de verimi büyük oranda arttırabilen bir uygulamadır. Petekleri içlerinde zamanla meydana gelebilecek paslanma, balçıklaşma ve sıklıkla karşılaşılan kireçlenme gibi sorunlara karşı özel ilaçlı karışımlar ve kimyasallar ile yılda bir kere temizlenmelidir. Temizleme işinde kullanılan yöntemler verimi arttırmak amacıyla veya sistemlerin ömrünün uzatılması için sıklıkla kullanılması gerekmektedir. Petek temizliği yapılan dairelerde yakıt tasarrufunda ve ısıtma da %20 varan artışlara yardımcı olur.

Isıtma sistemlerinizde (yerden ısıtma, kalorifer petekleri) ve kombilerinizin içinde her zaman belirli miktarda su bulunması gerekir bu su zaman içerisinde kireçlenme ve balçıklaşırlar. Kirlenmeler ve aşınmalar bundan dolayı meydana gelir. Petekleri, vanaları bu tortular daraltabilir veya tamamen tıkanıklığa neden olabilir. Her yıl tahliye vanasından suyu boşaltarak kombi tesisatınıza yeni su yüklenmesi ve suyun tazelenmesi ile bu problemlerin önüne geçemiyor muyuz diye merak ediyor olabilirsiniz? Kombi ısıtma tesisatınıza yeni ilave edilen su, daha fazla tortu oluşturabilecek madde anlamına gelir. Ve tam tersine yeni ilave edilen suyun oksijen oranı yüksek olduğundan metal yüzlerde hızlıca bir kireç oluşumu gerçekleşecektir. Bu kireçlenme her yeniden su konulması ile yeniden artışa geçer ve aslında hiç durmaz. Dolayısıyla suyun sistemden alınması ve tazelenmesi bir katkı sağlamaz tesisat temizliğine.
Zamanla kapalı devre kalorifer sistemleri kullanımla beraber, boru ve radyatörler kireçle kaplanır, suyu ısıtan plaka eşanjör kireçten çalışmaz hale gelir, plastik borular ise balçıkla nır. Bir milimetrelik kireç radyatör sistemlerinde %7-8 oranında verimlilik kaybına neden olmaktadır. Kullanılan suyun sertlik derecesine göre %20’den %30’a kadar verim düşüşleri kireçlenmeler dolayısıyla görülebilir. Petek temizliği bu yüzden oldukça önemlidir.

Evi ısıtmak için giderek faturalarınız daha da mı çok kabarıyor? Kombi sistemleriniz ilk günkü gibi ısıtmıyor mu ? Petek temizliği hizmetinden faydalanmanız gerekiyor olabilir.

Öncelikle tesisatın içerisindeki su tahliye musluğun boşaltılır ve böylece petek temizliğine başlanmış olur. Daha sonra kombi petekleri yıkama işlemi ile başlar. Borunun yüzeyindeki kalıntıların giderilmesi için temizleyici özel sıvılar peteklere gönderilir ve peteklerdeki kirliliğe bağlı olarak yarım saat ile 2 saat arasında dolaşım yapılarak petekler temizlenir.
Petek temizleme cihazımız bu iş için özel üretilmiş olup debisi yüksek basıncı azdır bu cihaz böylece tesisatınızdaki hiç bir düzeneğe zarar vermez. Suyu tersine çevirerek çalkalanma oluşturur bu da temizliğe önemli bir katkı sağlar. Kirli suyu içerisinde ki özel haznelerinde toplayarak kesin bir şekilde temizler…

Basınçlı su ile yıkama cihazları ile tesisat içerisine basınçlı su verilerek temizleme yapılır ve temizlik için gereken sökücü güç de bu basınçlı su uygulanır. Burada amaç peteklerin su kanallarını temizleyip açmaktır. Basınçlı su ile temizleme yapılırken de burada uzmanlık tesisatın içinde hiç temizleme sıvısından kalmayacak şekilde bu işlemin yapılıp bitirilmesidir. Burada daha gelişmiş bir yöntem olan petek vanalarının açılarak kirli su çıkartıldıktan sonra temizleyici sıvıyı enjekte eden bazı kimyasallarla da temizleme işlemi zorlaşabilmektedir.
Son olarak petek temizleme cihazı sistemden sökülür kombi filtreleri temizlenir yine başka bir kimyasal koruyucu sistemde bekletilerek kontroller yapılıp petek havaları tek tek alınır vanaların reglaj ayarları yapılarak teslim edilir.

Bu işlemler petek sayısına bağlı 2-3 saat gibi zaman alır.

petek temizliği

Peteklerdeki pisliklerin ve verim düşmesinin belirtileri nelerdir? Peteklerin alt kısımlarının kolay kolay ısınmaması veya hiç ısınmaması. Dibe çöken pislikler sıvı akışını engeller ve petekler hava yaptığı için ısı veremez duruma gelir. Ne kadar dereceyi çoğaltsanız da odayı ısıtmak artık zordur.

Bu belirtilerin hiçbiri olmasa dahi size petek temizliği önerisi yapılabilir. Yukarıda belirtilen durumlar aşırı durumlardır. Petekleriniz bu hale gelmeden tedbir alınmadığında peteklerin aldığı durumdur bu noktaya gelmeden temizliğin yapılması hem petekleriniz hem de bütçeniz için çok daha uygun olacaktır. Her kireçlenme verim düşüşü olduğundan illa ki %30a yakın verimsizlik temizlik yaptırmak hiç de avantajlı olmayacaktır.

Peteklerin birinden veya kombiden sisteme temizleyici ilaç atarak sistemde suyu dolaştıracak kadar bir basınç uygulanabilir, kirin ve kireçlenmelerin sistemden atılması için petek temizleme cihazlarının ters çalışma sistemi ile, petek içinde çalkalanma yaratarak oldukça derinlemesine bir temizlik yapar. Bu gibi kalorifer peteği temizliği tercih edilmemelidir.

Ankara petek temizliği konusunda uzman ekibi ve profesyonel cihazlarıyla hizmet vermeye başlamış bulunmaktayız.

Peteklerin Temizlenmesi

Şebeke sularının kireçli olmasından ve radyatörlerin metal aksamlı üretilmesinden kaynaklanan pislikler zamanla çamurlaşır. Bu da radyatörün kireçlenerek ısınma sorunlarını ortaya çıkarır. Peteklerin ve peteklerin içindeki su akışını sağlayan boruların temizlenmesi için değişik yollar vardır. Peteklerin temizlenmesi ile ilgili olarak birden fazla seçenek bulunmaktadır. Yöntemlerden birisi radyatörlerin tek tek sökülüp temizlenmesidir. Ancak petekler yerinden söküldüğünde radyatörün içine oksijen gider, Bu da içinde paslanmaya yol açar. Bu nedenle bu yol sağlıklı bir yol değildir. Kimyasal maddeler, petek temizliğini çok daha güvenli bir şekilde gerçekleştirir. Özel olarak geliştirilen temizleme kimyasalları peteklerin içinde gönderilir ve bu kimyasal belli bir süre kalorifer tesisatının içinde kalır. Sonrasında peteklerin içinde bulunan tortu ya da kireç tamamen sökülür. Ancak kireç ve tortunun dışarı atılması gerekir. Bunun içinde özel makineler geliştirmiştir.

Petekler Temizleme Makinesi İle Temizlenir

Peteklerin temizlenmesi için kullanılan petek temizleme makinesi, kalorifer sistemine bağlanır ve sistem içine temizleyici kimyasal maddeler eklenir. Bu kimyasal su ile karıştırılarak belli bir derece sıcaklığa çıkarılır. Isıtılan temizleme kimyasalı yüksek basınçlı pompa ile tüm sistemi dolaşır. Böylece tanıklık olan yerler pompa basıncı ile kimyasal madde yardımı sayesinde çözülür. Kimyasal ile su sistemde dolaşırken cihaz içinde filtre edilir. Bu da kirli suyun tesisata ulaşmasını engeller. İşlem yaklaşık bir saat sürer ve bu sürenin sonunda tesisat tamamen temizlenmiş olur.

Periyodik Bakımlar Yaptırılmalı

Peteklerin temizlenmesi işinin belli zamanlar içinde yapılması tavsiye edilmektedir. Eğer tesisat yeni, kullanılan radyatörler kaliteli ise beş yılda bir bu işlemin yapılması tavsiye edilmektedir. Eğer tesisat doğalgazdan önce mazotlu olarak kullanıldıysa doğalgazlı kazanlara geçerken mutlaka temizlik yaptırılmalıdır. Eğer temizlik yapılmadan kullanıma başladıysa ısıtma sorunları yaşanır. Aynı zamanda içinde tortu olan su kombiden de geçerek kombinin sık sık arızalanmasına neden olur. Bu nedenle doğalgaza geçiş yapmadan önce mutlaka petekler temizlenmelidir. Petek temizliğini kurumsal firmalarda hizmet veren uzman ekipler tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu ekipler gelişmiş teknolojisine sahip cihazlarla peteklerin güvenli bir şekilde temizler. Ayrıca ve içlerinde oluşan tortu ile kireçler, özel olarak geliştirilmiş cihazlar aracılığı ile tesisattan tamamen uzaklaştırılır.

 

 

su kaçağı tespit servisi

 

Petek Temizliği Petek Temizliği Petek Temizliği Petek Temizliği Petek Temizliği

 

 

2 Comments

  • Evinizdeki tesisatla olan sorunlarınızı gözü kapalı yaptırabilirsiniz.
    Yetenekli ustalar makul fiyatlar.
    Tavsiye ederim.

    Ali 09.08.2022
  • Kusura bakmayın aşırı fiyat çekiyorsunuz servis ücreti yok diyorsunuz videolarınızda servis ücreti dahil kombi fan balans parçasını düzeltip getirip söküp takmaya 1200 tl fiyat çektiniz. Başkasının 300-400 tl dediği şeye..

    ahmet 30.12.2022

Yorum yap

Your email address will not be published.